SALON SPRZEDAŻY
Adres: Ul. Krakowska 29, 32-500 Chrzanów Telefon: +48 512 802 452
Poradnik rolety zewnętrzne
JAKIE ROLETY ZEWNĘTRZNE WYBRAĆ? Obecnie rolety zewnętrzne możemy dowolnie dopasować do naszych potrzeb. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów i rozmiarów. W zależności od sposobu montażu, rolety zewnętrzne dzielimy na rolety elewacyjne, zwane również natynkowymi lub podtynkowe. W pierwszym przypadku kaseta rolety montowana jest na elewacji. Skrzynka, w której chowany jest pancerz rolety, może być okrągła lub prostokątna. Rolety podtynkowe zgodnie ze swoją nazwą, posiadają skrzynkę chowaną przed oknem w nadprożu. Dzięki takiemu rozwiązaniu kaseta rolety jest niewidoczna, nie ingerując w wygląd elewacji budynku. Jest to również najlepsze rozwiązanie dla osób budujących domy energooszczędne i pasywne. Inną propozycją mogą być minirolety naokienne. W przypadku minirolet skrzynka i prowadnice montowane są bezpośrednio na ramie okna. W zależności od wymagań klienta skrzynka takiej rolety może zostać ukryta pod warstwą tynku (w wersji z nośnikiem dla tynku). Minirolety są całkowicie zintegrowane z oknem, dlatego dostarczane są przez producenta w wersji kompletnej. W zależności od naszych potrzeb wszystkie rolety mogą być sterowane manualnie lub elektrycznie. Aby dodatkowo zwiększyć funkcjonalność okien, można je połączyć z moskitierą. Minusem tego rozwiązania jest mostek termiczny, który tworzy roleta.
KIEDY MONTOWAĆ ROLETY? Montaż rolet zewnętrznych najlepiej zaplanować przy wyborze projektu lub na wstępnym etapie prac budowlanych. Dzięki temu możemy zdecydować się na dowolny rodzaj rolety, również te montowane podtynkowo. W przypadku, gdy chcemy całkowicie ukryć skrzynkę rolety w nadprożu, powinniśmy pamiętać o ociepleniu kasety. Dodatkowa, przynajmniej 20 cm warstwa izolacyjna, powinna wystarczyć, aby w miejscu zamontowania skrzynki nie dochodziło do tworzenia się mostków termicznych. Takie rodzaj rolet ma również jeszcze jedną zaletę: dzięki całkowitemu ukryciu kasety po zwinięciu roleta nie zacienia okna szyby i światło słoneczne może wpadać do domu przez całą powierzchnię okna. Osoby, które decydują się wymianę okien lub całościową renowację budynku, mogą zdecydować się na rolety elewacyjne lub zintegrowane z oknem minirolety Rozwiązanie to wymaga jedynie minimalnej ingerencji w elewację, a korzyści wynikające z zastosowania rolet zewnętrznych są nieporównywalnie większe niż w przypadku żaluzji czy zasłon. Pamiętajmy, że niezależnie od sposobu montażu, zainstalowanie rolet może przyczynić się do poprawy komfortu cieplnego naszego domu.
JAKIE STEROWANIE WYBRAĆ? Elastyczność rozwiązań i wygoda użytkowania to hasła przewodnie, które stały się mottem przy opracowywaniu oferty napędów do rolet i bram. Dlatego dajemy Państwu możliwość wybrania odpowiedniej dla siebie metody sterowania osłonami przeciwsłonecznymi i bramami garażowymi. Sterowanie roletami w zależności od potrzeb użytkowników może odbywać się: ręcznie, poprzez napęd elektryczny za pomocą nadajnika naściennego lub pilota, a także dzięki zastosowaniu sterowania inteligentnego za pośrednictwem komputera, tabletu czy smartfona.
1. Sterowanie ręczne (napęd ręczny) do tej pory był najbardziej popularnym, a zarazem wydawać by się mogło ekonomicznym rozwiązaniem, który wymaga jednak znacznie większego nakładu sił związanego z obsługą rolet. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji gdy posiadamy dużą ilość rolet lub są one dużych gabarytów.
W swojej ofercie z napędów ręcznych posiadamy:
• zwijacze na linkę lub pasek,
• kasety z przekładnią korbową odpowiednio na linkę lub pasek,
• korby,
• sprężyny.
Zwijacze ręczne stosuje się najczęściej do obsługi rolet typowych, o stosunkowo niewielkich rozmiarach.
2. Sterowanie elektryczne (napęd elektryczny) jest rozwiązaniem znacznie wygodniejszym i coraz bardziej przystępnym cenowo. Pancerz rolety jest podnoszony i opuszczany za pomocą siłownika elektrycznego. Siłowniki elektryczne zapewniają maksymalną wygodę obsługi rolet. Dzięki możliwością sterowania mamy do wyboru:
• sterowanie centralne - z jednego miejsca dla wszystkich rolet
• sterowanie indywidualne - z jednego miejsca dla jednej rolety.
Dzięki najnowszej technologii mogą Państwo skorzystać z zegara sterującego, który automatycznie podniesie i opuści pancerz rolety o ustalonej godzinie.
Dodatkowo mając do wyboru sterowanie radiowe lub przewodowe dajemy Państwu pełną elastyczność rozwiązań:
• sterowanie radiowe (bezprzewodowe) - nie wymaga dodatkowe okablowania, przez co nasze ściany są nienaruszone i możemy to sterowanie zastosować w dowolnym miejscu w domu. Polecenia odnośnie opuszczenia, podniesienia czy też zatrzymania rolety są przesyłane do siłownika przy pomocy pilota lub nadajnika naściennego. Ten typ sterowania pozwala nam na nieograniczoną możliwość konfiguracji.
• sterowanie przewodowe - możliwość obsługi rolety za pomocą przełącznika klawiszowego, kluczowego lub obrotowego (przełączniki mogą być z podtrzymaniem lub bez podtrzymania). Dzięki wykorzystaniu systemów sterowań istnieje możliwość skonfigurowania wielu indywidualnych rozwiązań.
Siłowniki elektryczne wchodzące w skład automatycznego sterowania zapewniają maksymalną wygodę obsługi rolet.
• sterowanie inteligentne – za pomocą centrali Zenpro SmartControl sterowanie roletą czy bramą jest niezwykle proste i komfortowe. Sterownik ten pozwala na zarządzanie roletami za pomocą produktów mobilnych jak tablet czy smartfon z dowolnego miejsca. Zenpro SmartControl pozwala na grupowanie urządzeń mobilnych jak rolety, bramy, żaluzje fasadowe czy markizy umożliwia tworzenie zdarzeń czasowych oraz scen. Darmowa aplikacja z wygodnym i nowoczesnym interfejsem jest niezwykle przyjazna w użytkowaniu.